Manipulace skrze slova: "Promiň, už to neudělám"

30.07.2024

Někdy nám to dojde ihned, někdy za týden, měsíc nebo rok. Jsou chvíle, kdy si můžeme říci, že ten druhý se přeci omluvil, uvědomil si svou chybu a to je přeci dobře. Ale co když je těch omluv více a více? Je to moje chyba? Vyprovokoval jsem ji aby to udělala zase? Jsem já ta příčina toho, proč to udělal, přeci se mi omluvil a řekl, že už to neudělá.

Existují případy, kdy si neuvědomíme, že je s námi manipulováno. Slovo promiň se dá používat dlouhé roky, protože omluva funguje jako malé kouzlo, kterým se dá ukončit hádka, smazat vše zlé nebo se s jeho pomocí dá někoho umlčet. Mnoho lidí nedokáže odhalit manipulaci a nakonec hledá chybu na své straně.

Setkáváme se  s omluvami, které ve skutečnosti nejsou myšlené vážně. Slyšíme fráze jako "Promiň, už to neudělám" nebo "Omlouvám se, byla to moje chyba," ale následné chování se nijak nemění. Tento typ omluv je ve skutečnosti formou manipulace.

Proč je tomu tak? Omluva by měla být vyjádřením lítosti a především závazkem ke změně chování. Pokud se člověk omluví, ale své chování nezmění, omluva se stává pouhým slovem bez hodnoty. V takovém případě se nejedná o skutečnou omluvu, ale o manipulativní nástroj k dosažení dočasného klidu nebo získání odpuštění bez jakékoliv snahy o nápravu.

Jako koučka se často setkávám s lidmi, kteří trpí kvůli opakujícím se situacím, kde jim někdo stále dokola říká "Promiň," ale nikdy nevidí změnu v chování. Taková omluva není skutečným projevem lítosti, ale spíše způsobem, jak manipulovat a kontrolovat situaci ve svůj prospěch.

Co s tím můžeme dělat?

1. Vědomé vnímání: Uvědomte si, kdy se omluva stává pouhým slovem. Sledujte, zda daná osoba opravdu mění své chování po omluvě. Zda se situace opakuje a jak často se opakuje.

2. Asertivní komunikace: Pokud se omluva opakuje bez změny chování, je důležité asertivně vyjádřit své pocity a požadovat konkrétní změny. Například: "Je fajn, že se omlouváš, ale potřebuju vidět skutečnou změnu v tvém chování."

3. Nastavení hranic: Pokud se situace nezmění, je důležité nastavit jasné hranice a držet se jich. Tím ukážete, že nebudete tolerovat manipulativní chování.

4. Práce na sobě: V koučinku pracujeme na posílení sebevědomí a schopnosti rozpoznat manipulativní chování. Pomáháme klientům naučit se efektivně komunikovat a nastavit zdravé hranice.

Pokud cítíte, že se ve vašem životě opakují situace, kde omluva není skutečná a slouží spíše jako manipulace, může být koučink pro vás užitečným nástrojem. Pomůže vám najít strategie, jak se s takovými situacemi vyrovnat, a jak posílit své komunikační dovednosti a sebevědomí.

Pamatujte, skutečná omluva není jen o slovech, ale o činech.